VHODNÉ POHYBOVÉ AKTIVITY PRE VEKOVO STARŠÍCH

Lyžovanie či bežkovanie: Staršia generácia lyžiarov už neabsolvuje najrýchlejšie zjazdy v rekordnom čase. Vie si užívať radosť z lyžovania, prírodné krásy okolia a zážitky so svojimi rovesníkmi.

Fitnesscentrá či posilňovne: Vhodná fyzická aktivita pre seniorov je posilňovanie kombinované s aeróbnym cvičením. Zabraňuje totiž úbytkom svalovej hmoty, ktorý je súčasťou procesu starnutia.

Chôdza: Chôdza svedčí všetkým, a predovšetkým starším ľuďom. Možno si obľúbite aj nordic walking, pričom potrebujete len špeciálne palice, slušnú kondíciu, trochu odhodlania a vhodnú lokalitu.

Plávanie: Najšetrnejšia fyzická aktivita pre kĺby je pohyb vo vode. Plávanie sa podľa lekárov odporúča najmä osobám s kĺbovými poruchami, oslabeným kostrovým svalstvom, na zvýšenie kapacity pľúc. Pre starších ľudí je vhodné relaxačné, pomalé plávanie s plynulým pohybom.

Tanec či kroky na hudbu: Rytmické cvičenia alebo kreatívne pohyby na hudbu sa používajú nielen na rozohriatie organizmu, ale tiež vás zapoja do kolektívu. Tancovať môžete jednotlivo aj vo dvojiciach či skupinkách, na rôznych kurzoch či v kluboch.

Východné relaxačné cvičenia: Záujem v poslednej dobe rastie o cvičenie s východnou filozofickou orientáciou, či už je to wellness joga, tai-či alebo čchi kung. Východná medicína sa pozerá na človeka ako na celok, pričom dôraz kladie na koncentráciu a trpezlivosť.

ZV