ZDRAVÁ ŽIVOTOSPRÁVA

Na jedálnom lístku detox

Ešte donedávna bol pôst predovšetkým súčasťou náboženských predpisov. Avšak ľudské pokolenie obávajúce sa civilizačných ochorení hľadá stále nové, i keď v tomto prípade tradíciou ovplyvnené spôsoby, ako sa s potravinovým nadbytkom, ktorý nie vždy prospieva nášmu zdraviu, vyrovnať. Jedným z nich môže byť miernejšia forma pôstu – detoxikačná očista.

Jar je azda najvhodnejším obdobím, kedy s očistou začať. Príroda, ktorej sme súčasťou, sa prebúdza a snaží sa zbaviť všetkého starého a odumretého. A podobne je to aj s ľudským telom. Obdobie, kedy ste dávali prednosť typicky zimnej, na energiu bohatej strave, ktorá mala predovšetkým zahriať, sa skončilo. Je tu čas, kedy si aj telo samé potrebuje vydýchnuť a zregenerovať sa. Akosi inštinktívne to ľudia vedia snáď odpradávna – už Hippokrates radil svojim pacientom detox a pôst. Za všetko hovorí aj načasovanie kresťanského náboženského predveľkonočného pôstu, ktorý nastupuje po zimnom „prejedaní“, v predjarí. Tradične sa počas pôstu nesmelo jesť mäso, vajcia, ani syry a jedlo sa väčšinou len raz za deň, najmä polievky – hrachová, šošovicová, hubová, kapustová a aj na zápražku sa nesmela použiť masť, len maslo či rastlinný olej. Očistiť telo od toxínov – detoxikovať, teda vôbec nie je módny trend.

Tak trochu kontroverzný pôst

Jedni ho chvália, iní zaznávajú. Striktne dodržiavaný pôst, ktorý niektorí odborníci na výživu nazývajú tiež ozdravnou hladovkou, však nie je vhodný pre každého. Aj napriek tomu môže byť pre skeptikov inšpiráciou k zdravšiemu spôsobu života v podobe miernejšieho detoxu. Počas pôstu čerpáte energiu len zo samého seba. Jesť a nejesť – podobne ako spánok a bdenie, sú dve protikladné činnosti, ktoré sú súčasťou každodenného rytmu života všetkých živých bytostí. Cez deň jesť a v noci sa postiť, nad tým si nikto hlavu neláme, je to rovnako prirodzené, ako striedanie noci a dňa. Po skončení „nočného pôstu“, ráno po prebudení, je preto viac ako prirodzené naraňajkovať sa: nie nadarmo označujú Angličania raňajky slovom „breakfast“, čo doslovne značí prerušenie pôstu. Ak sa v neskorých večerných hodinách priveľmi najete, zvyčajne na raňajky ani nemáte chuť. Telu ste totiž v spánku nedopriali čas na potrebnú regeneráciu – zaťažili ste ho trávením. Podobne je to aj pri chorobe: choré dieťa inštinktívne odmieta jedlo a žiada si len tekutiny. Chorý organizmus si počína správne – potrebuje čas a sily na regeneráciu, pričom potrebnú energiu získava zo zásob uložených vo vlastnom tele. Pôstom ušetrí až 30 % energie, ktorá by sa inak spotrebovala na trávenie, a takto ušetrenú energiu využije na ozdravné procesy.

Kedy detoxikovať a kedy nie?

Vybrať sa na niekoľkodňovú či týždennú „očistnú“ cestu sa môže každý zdravý človek. Neodporúča sa to však ľuďom starším ako 70 rokov. Individuálne, teda bez dohľadu lekára, sa na cestu detoxu môže odhodlať každý, kto sa cíti zdravý a výkonný, kto si dôveruje, že vydrží byť disciplinovaný. Na detox by ste mali zabudnúť po chorobe či operácii, ak sa cítite vyčerpaní, podráždení, ak trpíte chronickou únavou. No ak sa čo len trocha dostanete do formy, paradoxne, práve detox by mohol pomôcť zbaviť sa vyčerpania. Na prísnejšiu očistu by ste mali zabudnúť aj v prípade, že musíte pravidelne brať lieky a aj vtedy, ak trpíte závažným ochorením, ako je rakovina, diabetes I. typu závislý od inzulínu, ďalej epilepsia či závažné srdcové ochorenie. A, samozrejme, s detoxom nezačínajte ani vtedy, ak máte angínu, chrípku či virózu.

Ako naštartovať prečistenie

Skôr ako začnete s očistou, telo musí dostať signál na „prehodenie výhybky“. Potrebuje prečistenie – telesné i duševné odľahčenie organizmu prostredníctvom diétnej stravy. Jedzte málo a jednoducho! Najlepšie surovú zeleninu a ovocie, prípadne oriešky. Len toľko, aby ste zahnali hlad. Rozlúčte sa s cigaretami, alkoholom a kávou. Trikrát denne pridajte k jedlu polievkovú lyžicu ľanových semiačok zmiešaných s jogurtom alebo jablkovou kašou. Ľanové semiačka napučia a odplavia z čriev nečistoty a jedovaté látky. V prvý deň detoxu radšej ostaňte doma. Poleňošte si, ľahnite si alebo si čítajte. Vhodné je prečisťovanie s čerstvo vylisovanými ovocnými a zeleninovými šťavami alebo v kombinácii s bylinkovými čajmi. Pre trávenie sú najlepšie zelené šťavy pripravené z rukoly, špenátu, mangoldu, šalátu, bazalky či petržlenovej vňate.

Ivana Baranovičová

Pitný režim  

Všetky nápoje pite po dúškoch, pomaly a vychutnávajte si ich. Dodávajú telu vitamíny, minerálne a alkalické látky a ľahko rozpustné uhľohydráty. Pite dostatok vody a minerálok – voda je dôležitý prostriedok na odplavenie jedovatých látok z tela. Niektoré ovocné a zeleninové šťavy sú priveľmi koncentrované, odporúča sa zriediť ich s vodou. Do nápoja môžete nasypať za lyžicu ľanových semiačok – tie dokážu na seba naviazať ovocné kyseliny. Na očistu tráviaceho traktu sú vhodné aj čaje, predovšetkým z koreňa puškvorca, nechtíka lekárskeho, anízu či rebríčka obyčajného, no jednotkou je žihľava v akejkoľvek forme – aj v šaláte či polievke. Vhodný je tiež pamajorán, repík, materina dúška a ľubovník. Pri zápche pomáhajú ľanové semiačka a kúra niekoľkých šálok rooibosu denne.

Recepty na detoxikačné nápoje   

Okrem starých známych čerstvo vylisovaných štiav z ovocia a zeleniny, dobre padnú aj teplé vývary. Zo všetkých v ponuke získame štyri bežné porcie.

Zemiakový vývar

Potrebujete: 1 liter vody, 250 g zemiakov, malý pór, 1 petržlen, ¼ zeleru, po pol lyžičke rasce a majoránu, štipku soli, štipku muškátového orieška, 2 lyžičky rozdrobeného droždia, 4 lyžice nasekanej petržlenovej vňate.

Príprava: Zemiaky a zeleninu kefou dôkladne umyte a neošúpané pokrájajte na malé kúsky, varte asi 20 minút. Potom zeleninu preceďte a zľahka „prepasírujte“ cez sito. Mierne hustý vývar ochuťte, posypte droždím a vňatkou. Polievku môžete dochutiť aj bazalkou a ligurčekom. Výborný je i mrkvový či zelerový vývar, len zemiaky treba nahradiť koreňovou zeleninou.

Rajčiakový vývar

Potrebujete: 1 l vody, 500 g rajčiakov, 1 strúčik cesnaku, kúsok póru, zeleru a mrkvy, po štipke morskej soli a muškátového orieška, trocha vegety, 2 lyžičky droždia a 2 lyžičky oregana.

Príprava: Umyté rajčiaky pokrájajte na kocky a spolu s nadrobno nasekaným cesnakom a zeleninou nakrájanou na kocky vložte do vriacej vody, varte 20 minút. Potom polievku preceďte cez sito, dochuťte a posypte droždím. Do polievky môžete na zvýraznenie chuti pridať rajčiakový pretlak.

Čo si dopriať pri očiste trávenia?  

Totálna hladovka založená len na pití štiav či čajov určite nie ej dobrý nápad. „Prísna hladovka, akou bezpochyby veľmi nízkokalorická tekutá strava pozostávajúca z ovocných a zeleninových štiav a vývarov je, by sa mala v každom prípade robiť pod lekárskym dozorom,“ hovorí odborník na zdravú výživu MUDr. Peter Minárik, PhD. z Poradne pre obezitu, výživu a zdravý životný štýl ONLIFE. „Ak sa niekto rozhodne pravidelne do svojho stravovania zaradiť odľahčujúci deň, určite si neuškodí. Avšak týždeň s takým nízkym príjmom kalórií považujem bez dohľadu lekára za, ak nie nebezpečný, tak určite nevhodný. Skôr by som sa priklonil k zmene nevhodných stravovacích návykov a dlhodobému dodržiavaniu vyváženej stravy.“

Nejde teda o to, aby sme nejedli, ale aby sme jedli striedmejšie. Najlepšie je rozdeliť si jedlo na tri časti. Polovicu by mala predstavovať čerstvá zelenina a zvyšnú polovicu si rovnakým dielom delia bielkoviny a zložené sacharidy. Ideálna je ryža. Dobrú službu okrem bežnejších druhov zeleniny urobí medvedí cesnak, žerucha, mladé lístky žihľavy, artičoky či aloe vera. Do šalátov možno zakomponovať semiačka – od ľanových cez chia až po slnečnicové či z ovocia plody goji. A nezabúdajte na zázvor. Môžete ho nastrúhať do šalátu, napríklad repového, alebo aj do polievky a, samozrejme, pripraviť si z neho výluh. Ak vsadíte na bielkoviny rastlinného pôvodu napríklad v strukovinách, pri problémoch s nafukovaním je dobré ich namočiť na cez noc do vody, pred varením prepláchnuť a zaliať čerstvou vodou a tepelne upraviť spolu s rozmarínom, rascou, šalviou či feniklom. Ak sa rozhodnete pre jarný detox, zimou unavenému organizmu určite prospejete. Budete sa nielen cítiť a vyzerať lepšie (isto sa to prejaví aj na menej tesnom oblečení), ale urobíte veľa aj pre svoje zdravie. Okrem očisty od toxínov a podporenia imunity môžete takýmto spôsobom naštartovať aj celkovú zmenu životného štýlu a zdravšieho stravovania.

Tipy na očistný deň    

  • Na raňajky ovocie a müsli s orechmi, na obed tri pečené zemiaky v šupke a zelenina, na večeru ovocný šalát. A, samozrejme, veľa tekutín.
  • Odľahčovací očistný deň však môže byť napríklad len ovocný: 1,5 kg ovocia rozličného druhu rozdeľte na tri porcie. Vždy dôkladne požujte.
  • Ryžový očistný deň: 150 g ryže, najlepšie naturálnej, uvarte vo vode bez soli. Ráno a večer konzumujte s jablkovou kašou. Na obed s podusenými rajčiakmi.
  • Deň surovej stravy: ráno ovocie, na obed a večeru šalátové listy s postrúhanou koreňovou zeleninou a kyslou kapustou, ochutené kvapkou oleja a bylinkami.

Top trojica     

Jednotkou exkluzívnej trojice, ktorá by mala byť neoddeliteľnou súčasťou detoxikačnej kúry, je vláknina. Plní funkciu nenahraditeľnej upratovačky čreva. Treba jej prijať najmenej 30 g denne, predovšetkým v podobe stravy rastlinného pôvodu prostredníctvom ovocia, zeleniny, strukovín a ovsených vločiek. Samotná vláknina podporuje rast a množenie probiotík. Práve im patrí druhé miesto v top detoxikačnej trojkeŽivé bakteriálne kultúry zabezpečia rovnováhu a správne fungovanie črevnej mikroflóry. Doprajte si ich v jogurtoch, kyslom mlieku a bryndzi. do tretice – chlorofyl. Pomáha odstraňovať toxíny z tela. Nájdete ho v tmavej listovej zelenine ako špenát, petržlen či kel, ale aj v brokolici, hrachu a morských riasach.