VEĽKONOČNÉ JEDLÁ Z ARCHÍVU
Napriek ponuke svetových kuchýň , ktoré často zakotvia aj v slovenských reštauračných zariadeniach, občas sa človeku zacnie za jednoduchosťou. Bez exotických prísad a zložitej prípravy. Vtedy našinec ochotne siaha aj po receptoch zo starých kuchárskych kníh alebo si spomenie na maškrtu z detstva.
Tradícii podľahli celé generácie…
a v nejednom regióne vydržala dodnes. Veľkonočným hodom predchádzal vždy prísny pôst, počas ktorého sa mal organizmus po nápore fašiangových špecialít vyčistiť. Potom mohli byť opäť aktuálne výdatnejšie porcie veľkonočných dobrôt. Hodovanie začalo obedom na Veľkonočnú nedeľu, keď sa konzumovali potraviny a obradové jedlá vysvätené pri rannej omši. Do zoznamu patrili koláče, chlieb, varená šunka, klobásy, maslo, tvaroh a chýbať nesmeli najmä vajcia, ktorým sa prisudzovala magická moc a boli základom viacerých tradičných jedál. Typickým pokrmom bola praženica, inak jaječnica či pankúch, inde preferovali zmes z vajec, údeného mäsa a žemlí, tzv. babu či stratené kura. Obľúbené obradové jedlo býval syrek uvarený z vajec a mlieka. Solventnejší si upiekli kozlá alebo jahňa, chudobnejší si mäso nahrádzali mliečnymi výrobkami, najmä tvarohom, syrom a oštiepkom. Ženy napiekli jidášky, pečivá v tvare písmen, zvieratiek a figúrok, alebo okrúhly koláč pasku, ktorý symbolizoval slnko i nový život. Ale robili sa aj podlhovasté koláče a záviny známe ako mrváň či calta. V mnohých domácnostiach nechýbal baránok z jemného cesta upečený v hlinenej alebo železnej forme.
Upečte si raz tašku
A neol’utujete. Pretože táto receptúra, ktorej autorovi nechýbala skúsenosť a fantázia, stojí za to. Darmo, kedysi nebol veľký výber potravín, odvážnych to provokovalo k experimentovaniu. Až sa podarila neuveriteľná kombinácia chutí s rovnako neuveriteľnou technikou prípravy. Taška je z podobného rodu jedál. Tento recept poteší všetkých, ktoré majú cvik v príprave štrúdle. Základom je vláčne cesto z hladkej múky a vody, ktoré treba natenko ponaťahovať na stole s pomúčeným obrusom. Po zvládnutí tejto náročnej fázy cesto posypte strúhankou, kryštálovým cukrom a kockami žemlí alebo rožkov, ktoré sa predtým trochu opražili na masti. Celú plochu pokvapkajte masťou a cesto s pinkou zviňte pomocou obrusu do valčeka, ktorý ohnite do tvaru podkovy a uložte do hlbšieho pekáča. Vo vyhriatej rúre upečte. A teraz príde práve spomínaný experiment s úžasným efektom. Pekáč s upečenou taškou preložte na sporák a nalejte do neho osladené mlieko. Počas varenia na miernom ohni sa mlieko do cesta vsakuje. Musí sa preto priebežne dolievať až dovtedy, kým taška riadne nenapuchne. Napokon treba koláč ešte teplý pokrájať a naservírovať alebo jesť po domácky priamo z pekáča. Veľkou lyžicou.