TEKUTÉ KALÓRIE

So sviatočnými nápojmi je život sladší

Sviatky sú výnimočné komplexne. Aj tichou toleranciou faktu, že častejšie ako inokedy gurmánsky zhrešíme. Na Vianoce si zvykneme dopriať aj pochúťky, o aké naše chuťové poháriky vo zvyšok roka ani nezavadia. Chceme si predsa tieto dni vychutnať do poslednej vanilkovej omrvinky a punčovej či rumovej kvapky. Lebo aj sviatočné nápoje majú špeciálnu príchuť a prispievajú preto k výnimočnej atmosfére.

Z vlastnej kuchyne

Je jednoduché vojsť s vozíkom do obchodu a naložiť ho dobrotami, čo srdce ráči, vrátane tekutých. No doma pripravené sa rátajú i chutia viac. Okrem medovníčkov a zázvorových hviezdičkách si môžete zamaškrtiť aj na aperitíve vyrobenom po domácky. Ponúkajú sa dve receptúry odskúšané viacerými generáciami.

Domáce cinzano

Potrebujete 1 liter vína (najlepšie červeného),1/2 litra vodky, 200 ml rumu, 200 g cukru, 1 citrón a 1 pomaranč. Všetky druhy alkoholu zmiešajte a pridajte aj cukor i dobre umyté a rozkrájané plody citróna a pomaranča so šupkou. Zmes nalejte do väčšej nádoby, môže to byť aj zaváracia fľaša, a nechajte ju stáť dva dni, aby sa arómy a chuť citrusového ovocia dobre vylúhovali. Potom treba hotové cinzano precediť cez kus čistého plátna, preliať do niekoľkých fliaš a uložiť do chladničky.

Vermút z ryže

Pol kila umytej ryže dajte do veľkej zaváracej fľaše s objemom 5 litrov. Pridajte 2 umyté a na kolieska nakrájané citróny, 5 klinčekov, 1 celú škoricu, 100 g sušených hrozienok a 2 kávové lyžičky sušeného droždia. Vodu (3, 5 l) uvarte s cukrom (1, 3 kg) a  nechajte vychladnúť. Cukrovým roztokom zalejeme ryžu a ostatné ingrediencie. Vrch nádoby zakryte celofánom a urobte doň niekoľko dierok. Fľašu s obsahom uložte na tmavé miesto na 28 dní. Tekutinu potom preceďte cez papierový filter alebo čisté plátno a nalejte do niekoľkých fliaš, ktoré odložte ešte na 5 dní na ustálenie nápoja.

Dobrý tip pre váhavých, ktorí ešte nemajú pre brata žiadny vianočný darček. Doma vyrobený nápoj môžete naliať do efektnej fľaše, pekne ozdobiť a položiť pod stromček. Alebo doniesť ako pozornosť priateľom, s ktorými strávite Silvestra alebo oslávite fašiangy.

S horúcou šálkou v ruke…

… bude zima menej krutá. Ak prituhlo a mráz zachádza za nechty, je dobré zahriať sa teplým nápojom. Ponúka sa celá škála účinných prostriedkov na rozprúdenie krvi. Môžete sa rozhodnúť pre horúci čaj, najlepšie zázvorový, a výbornou voľbou je aj grog s rumom, varené vínko či punč. Pre decentných konzumentov je ideálna horúca čokoláda alebo jablko v teplej podobe čiže aromatický hrejivý nápoj s ovocím v hlavnej roli. Pár jednoduchých receptov – inšpirujte sa!

Horúce jablko pre nealkoholikov

Pol kila jabĺk ošúpte a pokrájané na menšie kúsky zalejte v hrnci tak, aby boli zakryté vodou. Varte spolu so 3 tyčinkami škorice, 2 kúskami badiánu a 3 lyžicami hnedého cukru asi 50 minút. Počas varenia zmes občas premiešajte. Napokon preceďte cez husté sitko, tak získate chutný nápoj.

Medové hriate pre tradicionalistov

Asi 100 g kryštálového cukru ohrievajte v hrnci pri miernej teplote a za stáleho miešania až do skaramelizovania. Prilejte rovnaké množstvo vody, premiešajte a do tekutiny dajte 5 klinčekov, kúsok celej škorice, 5 zrniečok nového korenia a balíček vanilkového cukru. Zmes varte na miernom ohni. Potom pridajte až 500 g medu a po zovretí hrniec odstavte od ohňa.

Keď tekutina vychladne, zmiešajte ju so 600 ml liehu. Penu, ktorá sa na povrchu vytvorí, odstráňte. Nalejte do fľaše a konzumujte zohriate i vychladnuté, v oboch prípadoch chutí výborne.

Horúci vianočný drink pre labužníkov

Do varnej nádoby alebo do hrnca nalejte 200 ml becherovky a 400 ml červeného vína. Pridajte aj 4 lyžice medu, 8 lyžíc citrónovej šťavy a celú škoricu. Premiešanú zmes zahrejte na asi 50 °C. Po dokončení škoricu vyberte a nápoj prelejte do fľaše. Podáva sa v pohári, ktorý zdobí plátok citrónu.

Čajová verzia pohody

Šálka teplého čaju padne dobre vždy. Či už doma po zimnej prechádzke, na chate po rodinnej guľovačke alebo na horskom hoteli po pár hodinách lyžovania. K tomu teplo, svetlo sviečok, no pohoda. Čaj na jednej strane upokojuje, ale zároveň je života budičom, dodáva dobrú náladu. Povzbudivý účinok zaručuje prítomnosť kofeínu, ktorý pôsobí pomalšie ako pri konzumácii kávy, pretože je viazaný na trieslovinu, ale vydrží dlhšie. Nie však čaj ako čaj, viete preto, čo vlastne pijete? Spoznajte jeho základné druhy:

Čierny čaj vzniká sušením lístkov a púčikov na mriežke, pričom dochádza vplyvom kyslíka k chemickým zmenám. Fermentácia síce oberá čaj o vitamíny, ale predlžuje jeho trvanlivosť.

Zelený čaj je zdravší, pretože pozberané listy a púčiky nie sú vystavené procesu fermentácie. Sú ošetrené parou, zrolované a hneď vysušené, takže si zachovávajú svoju zelenú farbu.

Biely čaj má jemnú kvetinovú arómu a vzniká sušením bielych čajových púčikov a mladých listových špičiek. Po vylúhovaní má veľmi svetlé sfarbenie.

Bylinkové čaje sa pripravujú aj z čerstvých lístkov byliniek, účinok závisí od konkrétneho prírodného zdroja vitamínov a minerálov. Či už je to mäta, žihľava, jablko, ibištek alebo šípka.

Ovocné čaje sú svieže, ľahké a vybrať si môže každý podľa preferovaného druhu ovocia. Napokon, pripraviť sa dá aj domáca verzia. Stačí si pokrájané kúsky ovocia zaliať vriacou vodou, a dochutiť medom, prípadne koreninami.

 

Pripravila Alžbeta Slováková