50+STÁLE VO FORME
Vykročme za zdravím!
Nordic walking, v preklade severská chôdza, vznikol v 30. rokoch 20. storočia vo Fínsku, keď fínski bežeckí lyžiari použili pri tréningoch klasické bežkárske paličky. U nás sa oficiálne udomácnil až v roku 2013. Zakladateľkou Slovenskej asociácie nordic walking je Lucia Okoličányová, ktorú k chôdzi s paličkami priviedli zdravotné ťažkosti. A ako sama hovorí, kto raz nordic walking vyskúša, okamžite sa doň zamiluje.
Život Lucie Okoličányovej sa od detstva točí okolo športu. Chlapi v jej rodine milovali hokej a ona ich chodila na tréningy povzbudzovať. Ako trojročná začala chodiť na gymnastiku, v siedmich sa venovala tenisu a neskôr basketbalu. Pribrzdili ju zdravotné problémy. „Tvrdý výkonnostný šport zanechal stopy na mojom pohybovom aparáte, utrpeli najmä kolená. Za socializmu sa až tak nedbalo na výživu, správnu obuv či rehabilitácie vrcholových športovcov.“ Neskôr jej začali brnieť ruky, pridružili sa problémy s chrbticou. Šport milovala a svoj život si bez pohybu nevedela predstaviť. K nordic walkingu sa dostala pred vyše desiatimi rokmi, keď hľadala „ozdravnú“ pohybovú aktivitu. U nás sa o ňom ešte veľa nevedelo, tak sa išla vzdelávať do zahraničia, lebo pohyb s paličkami je skutočne skvelá rehabilitácia, navyše v prírode.
OBMEDZENIA? ŽIADNE
Máloktorý šport má takú univerzálnu platformu ako práve nordic walking. Možno ho vykonávať v každom ročnom období. Prekážkou nie je dážď ani sneh. Ďalšou výhodou je finančná nenáročnosť. Jedinou neodmysliteľnou pomôckou sú špeciálne palice. Vďaka nim zapájame pri chôdzi viac ako 90 percent svalov. „Paličky sú vybavené špeciálnymi pútkami. Ak majú pútka správnu veľkosť, možno ich za chrbtom vypustiť a pred telom prstami/dlaňou uchopiť. Toto cvičenie je skvelé napríklad na rozprúdenie lymfatického systému. Nehovoriac o tom, že keď paličky striedavo za telom vypustíme, máme väčší rozsah, rozrotujete hornú polovicu tela a efektívnejšie zapojíme vnútorné svalstvo,“ ozrejmuje Lucia.
Odborníci sa zhodujú, že pri výbere paličiek je dôležité zamerať sa na kvalitu. Treba si zvoliť ľahké, najlepšie teleskopické paličky, na ktorých možno nastavovať dĺžku. Tú bude treba meniť časom, keď sa v chôdzi zdokonalíme, naučíme sa kráčať vystretí, ale aj pri rôznorodom teréne. Prihliadať treba aj na výber kvalitnej obuvi. Na oblečenie sa nekladú špeciálne požiadavky, malo by byť čo najpohodlnejšie. Zíde sa aj pršiplášť, ak sa zmení počasie, prípadne sa nenecháme odradiť dažďovými kvapkami.
AKO SPRÁVNE KRÁČAŤ
Lucia Okoličányová upozorňuje, že nordic walking si nezainteresovaní často zamieňajú za turistiku. Na prvý pohľad jednoduchá chôdza má však pravidlá. „Pri nordic walkingu rotuje najmä horná polovica tela, pohyb rúk vychádza z ramena, lakeť pred telom nekrčíme. Neopierame sa o palice, ale aktívne ich zapichujeme za telom do zeme. Ruky idú popri tele aj smerom vzad, kopírujeme aktívnu zdravú chôdzu bez palíc. Pri nej predsa ruky nekrčíme v lakťoch pred telom. Telo držíme vzpriamené, musíme vedieť, kam smerujú chodidlá, kolená, panva, brucho, lopatky aj hlava. Začiatočnícke chyby? Tých je veľa. Ľudia nedržia aktívny zdravý postoj, telo majú uvoľnené, nezapájajú vnútorné svaly. Ruky krčia v lakťoch pred telom,“zhŕňa naša prvá certifikovaná inštruktorka.
Správnu chôdzu pri nordic walkingu si môžeme osvojiť aj prostredníctvom kanálu YouTube, avšak Lucia odporúča začať s certifikovaným inštruktorom. „Veľa sa možno dozvedieť aj z knihy Moderný nordic walking, no nemyslím si, že záujemca pochopí celý systém. Je veľa toho, na čo sa treba sústrediť a čo treba dodržiavať. Nielen pri nordic walkingu. Prostredníctvom neho sa učíme, ako správne, aktívne, zdravo stáť a kráčať, aj bez palíc. Znova sa učíme chodiť, lebo evolúciou sme to, žiaľ, zabudli a vnútorné svaly nám ochabli.“
NEZANEDBATEĽNÉ FENEFITY
Kým ma nezačala trápiť chrbtica, o jogu a pilates som sa vôbec nezaujímala. Až zdravotné problémy ma prinútili hľadať riešenie v športe, ktorý mi bude nielen pomáhať, ale bude ma aj baviť. To je častý príklad aj tzv. walkerov, ktorí nordic walking objavili práve v súvislosti s fyzickým alebo psychickým diskomfortom. Čítate správne – psychickým. Okrem zlepšenia fyzického zdravia prispieva severská chôdza aj k psychickej pohode. Pobytom v prírode si prevetráme hlavu, odbúrame stres. Inštruktori nordic walkingu sa zhodujú v tom, že táto športová aktivita sa dá vykonávať bez ohľadu na vek či zdravotný stav. Pohybu s paličkami neprekáža ani cukrovka, artritída či vysoký krvný tlak, práve naopak! Výskumy ukazujú, že severská chôdza celkovo zlepšuje kondíciu, prispieva k spevňovaniu svalov i kostí. Kým beh či rýchla chôdza môžu zaťažiť najmä bedrové kĺby, nordic walking záťaž na chrbticu a kĺby, naopak, znižuje. Zlepšuje cirkuláciu krvi a vzhľadom na to, že sa vykonáva v prírode a za akéhokoľvek počasia, poskytuje i ďalší benefit – posilňuje imunitu. Nehovoriac o spaľovaní kalórií. Odbúra sa ich o 45 percent viac ako pri bežnej chôdzi. Vďačíme za to práve paliciam, vďaka ktorým sa aktivujú svaly, o ktorých sme ani nevedeli, že ich máme. Lucia zhŕňa pozitíva: „Nordic walking je výborný v tom, že terén, rýchlosť, dĺžku aj náročnosť si vieme prispôsobiť podľa nášho aktuálneho stavu.“
ZÁZRAČNÉ PALIČKY
V roku 1966 si prvý raz vyskúšali nordic walking na hodine telesnej výchovy deti zo základnej školy vo Fínsku. Hodinu viedla priekopníčka tejto disciplíny Leena Jääskeläinen. Čo tak zaradiť chôdzu s paličkami aj do našich učebných osnov? „Máme vyškolené učiteľky a učiteľov, ktorí uplatňujú nordic walking na hodinách telesnej výchovy a v krúžkoch. A podnikáme kroky, aby sa dostal do povinnej výbavy každého, pretože učí nielen ako zdravo chodiť, ale aj ako zdravo stáť,“ vysvetľuje Lucia. Na ktorý príbeh spojený s týmto športom si certifikovaná inštruktorka rada spomína? „Príbehov je naozaj veľa. Často k nám prichádzajú ľudia, ktorým nordic walking odporučili lekári. Po pravidelných tréningoch sa im upravil tlak, tep, hmotnosť, kondička i cukrovka. Môj nezabudnuteľný zážitok sa spája s jednou milou rodinkou. Prišla k nám so sedemročným dievčatkom s mozgovou obrnou na vozíčku. Dali sme jej na ruky paličky. Najprv hýbala hornou polovicou tela a neskôr mala tendenciu oprieť sa o paličky a nadvihnúť sa. Tak sme sa s rodičmi dohodli, že jej pomôžeme postaviť sa. A ona naozaj chvíľu sama stála. Boli sme všetci veľmi dojatí, rodičia videli svoje dieťa prvýkrát stáť. Mám zimomriavky ešte aj teraz, keď na to spomínam.“
NORDIC WALKING A SENIORI
Certifikovaná inštruktorka nordic walkingu Anna Sasková sa venuje aj seniorom. Učí ich správnu techniku. „Ako trénerka som mala okolo seba väčšinou mladých ľudí. Vôbec som si nevedela predstaviť, že by som svoj čas venovala seniorom,“ hovorí úprimne. Impulzom na zmenu postoja bola prednáška o nordic walkingu, o ktorú ju požiadala organizácia Stále dobrí. „Keď som videla, ako seniori pozorne počúvajú a ako zanietenie kladú
otázky o technike tohto športu, rozhodli sme sa s pani Drahošovou, ktorá ma na prednášku pozvala, že vylosujeme ôsmich seniorov a tí so mnou absolvujú kurz nordic walkingu,“ spomína pani Sasková. Kurz sa uskutočnil vo veľmi priateľskej atmosfére a bolo rozhodnuté. Odvtedy sa pani Sasková intenzívne venuje seniorom, ktorí chcú zlepšiť svoje zdravie a predovšetkým majú chuť sa hýbať. Čoho sa podľa nej seniori najviac obávajú? „Neveria si. Obávajú sa, či so svojimi zdravotnými problémami zvládnu chôdzu a či sa im zdravotný stav nezhorší. Keď však prídu na kurz, strach opadne.“
Aj Anna Sasková radí začať nordic wolking s akreditovaným inštruktorom. „Mnohí inštruktori vedú kurzy v dopoludňajších hodinách práve kvôli starším walkerom. Trvajú dve hodiny a praktizujú sa na rovine v pomalom tempe. Ja pôsobím v bratislavskej Dúbravke. Všetkých srdečne pozývam. Sme už jedna veľká walkerská rodina, v ktorej si každý nájde svoju spriaznenú dušu. Seniori sú úprimní a priamočiari. Keď cítia, že ich máte radi, vrátia vám to stonásobne,“dodáva na záver sympatická inštruktorka.
JANA TÚRY